
Komárkův čas pokračuje - Vernisáž
Vernisáž výstavy 3.2.2025
Děkujeme všem milovníkům umění za jejich účast na vernisáži obrazů Vladimíra Komárka..
Vernisáž zahájil pan Jan Dinga, jehož díla budeme vystavovat v Galerii na Roudné v březnu.
Svým hudební vystoupením zazářila sólistka Divadla J.K.Tyla, paní Ivana Klimentová za doprovodu Táni Vaněčkové.
Výstava potrvá do 28.2.2025.
Ještě jednou Vám děkujeme a těšíme se na Vás při dalších akcích Galerie Na Roudné.

Milan Syruček - beseda pro veřejnost
Rusko – ukrajinské vztahy mýty a skutečnost, ale nikoliv to, o čem se hovoří v médiích
pátek 17.1.2025 od 17:00
Galerie Na Roudné v Plzni přivítala v pátek 17. ledna významného hosta – novináře a spisovatele PhDr. Milana Syručka, který je rytířem templářského řádu. Neúnavný Milan Syruček strávil v galerii celý den, přednášel dětem i široké veřejnosti. Zájem o jeho přednášku s názvem „Rusko-ukrajinské vztahy – mýty a skutečnost“ byl obrovský.
„Jsme nadšeni, že jsme u nás v galerii přivítali takovou osobnost, jakou je pan doktor Syruček. Večerní přednáška byla určena široké veřejnosti, ale využili jsme této jedinečné příležitosti a zorganizovali i besedy pro školy ZŠ Elementária a ZŠ Montessori Plzeň, aby si i mladí lidé mohli vyslechnout jeho zajímavé povídání,“ řekla Zdena Benešová z Galerie Na Roudné.
Pracoval jako novinář, setkával se s významnými politiky, žil na Ukrajině, procestoval celou Sibiř vrtulníkem, dostal se do přísně střežených oblastí… výčet činností a aktivit Milana Syručka by mohl být nekonečný. Tento neúnavný, brzy 93letý, muž poutavě vypráví o tom, jak se setkával s Mitterrandem, Kissingerem, de Gaullem, Jelcinem, Chruščovem a dalšími politiky z celého světa. V Plzni se při svých přednáškách v galerii Na Roudné zaměřil na ukrajinsko-ruské vztahy. Popisoval, jak navštívil přepychové sídlo bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče a poukázal přitom na to, že Janukovyčovo shromažďování obrovského majetku bylo mimo jiné důvodem jeho pádu.
Přednáška pro veřejnost neměla konce, na závěr se strhla ještě dlouhá vášnivá debata. Na otázky, proč mi Ukrajinka žijící v Čechách říká… odpovídal Syruček: „Neptejte se Ukrajinců, kteří žijí u nás. Ti mají často jiný názor, než ti co tam žijí.“ Pravda je podle novináře často někde jinde, sám se řídí heslem: „Co nevidím, tomu nevěřím.“
Jaké byly vztahy Ukrajinců a Rusů před rokem 2014? I na to se ptali přítomní. „Existovalo soužití, otevřené nepřátelství vzniklo až v roce 2022,“ řekl Syruček a dodal: „Určitá rozpolcenost tady byla, asi jako mezi Čechy a Slováky, než se rozdělilo Československo. Ale to je logické a shodneme se, že jsou rozdíly mezi oblastmi. Podívejme se na dnešní vztah mezi Prahou a Brnem,“ odlehčil téma bývalý novinář. Důležitým faktem je podle Syručka také to, že i Ukrajina má rozdílné oblasti. „Východ a západ Ukrajiny se zcela liší.“
Debata lidí po besedě byla dlouhá, plná různých názorů a emocí. „Ze strany pana doktora to splnilo mé představy. Auditorium bylo očividně příliš, velmi napjaté a já jsem si přišel poslechnout pana Syručka a ne lidi. Cítím největší průšvih dnešní doby, že nám chybí pokora a říct nevím. Dnes bohužel každý ví… a z toho vznikají problémy,“ řekl po přednášce Petr z Plzeňska.
Většina lidí při besedě zmiňovala, co četli v novinách nebo slyšeli od Ukrajinců žijících v Čechách. „Pán je bezvadný, je vidět, že toho hodně prožil, má hodně zkušeností. Ale já jsem čekal ještě něco víc. Máme nějaké informace od souseda, jeho syn žije s Ukrajinkou z Dombaska. Mluví úplně jinak,“ řekl František, který přijel z Rokycan se synem.
Doktor Syruček byl po celodenním přednášení v plné síle a velmi dobře naladěn. „Jsem velmi spokojený. Děti reagovaly výborně,“ zhodnotil Syruček přednášky pro základní školy. Spokojený byl i s přednáškou pro veřejnost. „Nemohu odpovědět na otázky, kdy skončí válka. Dívám se vždy na pozadí. Proč…to je základní otázka. Když neznáte příčinu nějakého jevu, tak co o tom víte…? Nic.“
Přednášek se v galerii účastnil také Václav Vítovec, který je zakladatelem Nadace Železná opona, provozovatelem Atom muzea v Brdech a Milana Syručka velmi dobře zná. „S Václavem Vítovcem se kamarádím, k Brdům mám vztah a mám rád záhady, proto jsem napsal i Záhady brdských lesů,“ uzavřel Milan Syruček.

Jan Dinga / Cestou světla
JAN DINGA – malíř a výtvarný pedagog, narozen 3. dubna 1952 v Lánech,
člen Unie východočeských umělců Hradec Králové
Pochází ze smíšené rodiny, otec pocházel z jižního Slovenska. Budoucí malíř vyrůstá ve spořádané rodině. Jeho výtvarné sklony podporuje matka, rozená Měchurová, která chlapce mimo jiné seznamuje s reprodukcemi uměleckých děl.
- 1968 – 1969 na přání rodičů studuje Vojenské gymnázium v Moravské Třebové. Poznává tvorbu regionálního malíře Františka Strážnického.
- 1969 – 1970 V Kladně absolvuje kurz ve výtvarném kroužku vedeném malířem Ludvíkem Jelínkem, jako přípravu na vysokoškolské umělecké studium.
- 971 – 1975 studuje na Pedagogické fakultě na katedře výtvarné výchovy dnešní Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Za svého skutečného učitele považuje ak. mal. Miroslava Proška, který zde učí malbu. Bydlí ve vysokoškolské koleji v Schichtově vile ve Vaňově, kde si studenti vybudovali podkrovní ateliéry. Ze spolužáků jsou mu nejbližší Jindřich Marek (dnes významný vojenský historik a publicista), Viktor Šlajchrt (novinář, spisovatel a básník), Miroslav Tovara (výstavní designér a podnikatel) a jeho žena Eva a Jan Valt (dnes malíř a výtvarný pedagog na gymnáziu v Lounech). Žení se a zakládá rodinu.
- 1975- 1976 Vykonává vojenskou službu v Martině na Slovensku.
- 1976 – 1980 Po vojenské službě a usazuje se v Litvínově. Začíná dráhu výtvarného pedagoga na základní škole v Litvínově a rozvíjí vlastní uměleckou tvorbu.
- 1980 – 1989 Stále bydlí v Litvínově, ale mění zaměstnání a učí na Střední pedagogické škole v Mostě. Jeho surrealistická malba se rozvíjí v intencích odkazu Josefa Šímy a Františka Muziky. V Kladně uskutečňuje svou první samostatnou výstavu. „Litvínovské období“ je jedním z nejtěžších Dingových životních úseků. Nakonec opouští severní Čechy a usazuje se na východě Čech v Nechanicích
- 1989 – 2003 V Nechanicích rekonstruuje starší dům pro rodinné bydlení a ateliér. Utrpí úraz páteře. V Hradci Králové se seznamuje s malířem a grafikem PhDr. Josefem Bavorem, který mu navrhuje vstup do Unie východočeských umělců v Hradci Králové. Dodnes se zúčastňuje všech jejích členských výstav pořádaných nejčastěji v Hradci Králové, na zámku v Kostelci nad Orlicí a v polském Krakově. V okruhu východočeských umělců se osobně poznává s malířem Vladimírem Komárkem, se kterým uzavírá celoživotní přátelství. Poprvé vystavuje v zahraničí a to v německém Weidenu.
- 2004 – 1913 Vrací se do rodných středních Čech, působí v Unhošti u Prahy a pak ve Velké Dobré, kde si vybuduje další ateliér. Z osobních důvodů náhle Velkou Dobrou opouští.
- 2013- 2019 Stěhuje se do Kladna, kde dodnes žije a kde si buduje další ateliér. Nadále se zúčastňuje spolkového života východočeské Unie. Usiluje o záchranu umělecké pozůstalosti Miroslava Proška pořádáním jeho výstav a snaží se jeho díla uvádět na umělecký trh. V roce 2015 vykonává studijní cestu do Bologni za poznáním díla Giorgia Morandiho.
- Přes hloubku zážitku se Dingova umělecká orientace nemění. Setkává se se svou někdejší žačkou, dnes sopranistkou opery Národního Divadla v Praze Danou Burešovou, která vystupuje na zahájení některých jeho výstav. Navazuje spolupráci s fotografem Ladislavem Hovorkou ze skupiny Unfocused. Pořádají společnou výstavu „Malíř – fotograf“. V Chomutově také vystavuje se svým synem Ing. Janem Dingou, povoláním konstruktérem technických zařízení, zabývajícím se počítačovou grafikou. Po letech uskutečňují společnou výstavu s Janem Valtem v Zámecké galerii v Kladně.
Malíř Jan Dinga chtěl už jako malý kluk přetvářet svět svou fantazií. Vrozená lyričnost a básnivost ho sváděla do tajemných zákoutí něhy, harmonie barev a tvarů. Odnášela ho daleko od reálného světa do ticha snů a představ.
Snad proto každé Dingovo plátno otevírá novou cestu. Cestu pro toho, kdo nevnímá jen očima, kdo se chce vydat na pouť, kde neexistují příkré svahy, ostré hranice. Kde se nežije ve spěchu, kde cílem a smyslem nejsou peníze, rivalita, byznys. Obrazy Jana Dingy člověk vnímá pozvolna a nenápadně. Skrze hru barev a tvarů se stávají pocitem. Ostré kontury se rozlévají do proudu řeky, která vtéká do krve, do každé buňky. Je právě tam kdesi uvnitř nás svět, který Jan Dinga zhmotňuje na plátnech? Anebo je snad vně ve vesmíru? V alchymii zastavení je to vlastně jedno. Všechno souvisí se vším, soustavně se prolíná a mění.